Pyszny napój – zsiadłe mleko

Kiedy mamy wymienić mleczne produkty fermentowane to w pierwszej kolejności jest to jogurt, kefir, maślanka. O zsiadłym mleku już często się nie pamięta. Tymczasem ten znakomity produkt charakteryzuje się wysoką strawnością i stanowi znakomite źródło potasu, wapnia i fosforu. Znajdziemy w nim także takie składniki jak: kobalt, cynk, selen oraz witaminę B12, B5 i B2).

Zsiadłe mleko pomaga w obniżeniu poziomu cholesterolu oraz może zapobiegać chorobie wrzodowej i wystąpieniu takich dolegliwościom jak: zaparcia, wzdęcia oraz biegunki. Ponadto wzmacnia układ odpornościowy i zapobiega rozwojowi infekcji grzybiczych. Produkt ten wspomaga również pracę takich narządów jak wątroba i trzustka. Dzięki zawartości bakterii fermentacji mlekowej zawarta w nim laktoza jest lepiej przyswajana przez organizm. Zsiadłe mleko jest także polecane kobietom w ciąży, ze względu na wysoką zawartość wapnia, niezbędnego do budowy kości i mięśni. Jeżeli przyszyła mama będzie unikać produktów bogatych w ten minerał, wtedy organizm dziecka będzie pozyskiwał go z jej kości, co w przyszłości może prowadzić do wystąpienia osteoporozy u kobiety. Ten mleczny napój pomaga także utrzymać równowagę hormonalną i łagodzi stres. Ponadto ze względu na to, że jest niskokaloryczne pomaga utrzymać prawidłową masę ciała i może zapobiegać rozwojowi cukrzycy.

Po więcej ciekawych informacji ze świata mleka i przetworów mlecznych zapraszamy na stronę programu „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowanego z Funduszu Promocji Mleka pod adresem www.kochammleko.pl oraz na Facebooka programu www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka/. Przypominamy, że rekrutacja trwa cały rok. Zapraszamy wszystkie placówki, które edukują dzieci w wieku 6-9 lat do udziału w programie.