Walczymy z próchnicą

Próchnica zębów dotyka czyściej dorosłych niż dzieci. Walka z nią polega na utrzymaniu odpowiedniej higieny jamy ustnej, w tym także mycia zębów przez co najmniej 2-3 minuty po każdym posiłku. Zalecane są również regularne wizyty u dentysty. W jaki sposób możemy się jeszcze zabezpieczyć przed tą chorobą i uniknąć kosztownej wizyty u stomatologa? Z pomocą przychodzi odpowiedni sposób żywienia, który pomaga zapobiegać rozwojowi i nawrotom próchnicy. Z drugiej strony, jeżeli spożywamy niezdrowe posiłki możemy mieć problemy z uzębieniem. Związane to jest również ze strukturą żywności, która przylega do powierzchni zębów i trudno ją usunąć. Jeżeli w naszym jadłospisie często pojawiają się cukry proste czyli słodycze, cukier lub gazowane napoje, na pojawienie się próchnicy nie musimy długo czekać. Jakie składniki pożywienia sprzyjają mineralizacji zębów? Na pewno należą do nich: niezawodny wapń,  fluor, fosfor i witamina D. Wszystkie te składniki występują w mleku i produktach mlecznych. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w codziennym jadłospisie. Ciekawostką jest fakt, że obecna w mleku i jego przetworach laktoza  obniża właściwości próchnicotwórcze. Co więcej mleczne produkty fermentowane obniżają pH i hamują wzrost patogenów w jamie ustnej. Próchnica nie będzie miała szans, kiedy będziemy przestrzegać kilku zasad:

  1. Unikaj produktów z dużą zawartością cukru. Ogranicz ich spożycie do 1-2 razy w tygodniu.
  2. Zrezygnuj z produktów kleistych, które przylegają do płytki nazębnej np. gumy rozpuszczalne, żelki, krówki, toffi, chipsy, itp.
  3. W jadłospisie powinny gościć produkty zawierające wapń, fosfor, fluor oraz witaminę D czyli wspomniane już produkty mleczarskie, a także warzywa, ryby morskie, jaja, drób, a nawet zielona herbata.
  4. Posiłki spożywamy regularnie co 3-4 godziny. Nie należy podjadać pomiędzy posiłkami.
  5. Po posiłku żuj gumę bez cukru. Pomaga ona oczyścić uzębienie z pożywienia.
  6. Myj zęby po każdym posiłku. Gdy chcesz jeszcze napić się soku lub spożyć owoce wypłucz jamę ustną wodą lub płynem i odczekaj ok 30 minut, ponieważ kwasy zawarte w owocach i ich sokach mogą uszkodzić szkliwo podczas szczotkowania.
  7. Pij wodę, która oczyszcza jamę ustną z resztek pożywienia i potrzebna jest do wytworzenia śliny.
  8. Kontroluj stan swojego uzębienia u stomatologa.

Więcej informacji o mleku i jego bezcennych właściwościach dla naszego uzębienia i nie tylko znajdziecie na n stronie internetowej www.kochammleko.pl dedykowanej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka” finansowanej z Funduszu Promocji Mleka i organizowanej przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Zapraszamy do naszego programu wszystkie placówki, do których uczęszczają dzieci w wielu 6-10 lat. Program jest całkowicie bezpłatny. Na każdą placówkę która zarejestruje się w programie czeka moc niespodzianek, konkursów, w których można wygrać spotkanie z mlecznym bohaterem. Dołączenie do programu  jest bardzo proste, wystarczy pobrać deklarację przystąpienia do projektu, z naszej strony internetowej www.kochammleko.pl, wypełnić ją i odesłać na adres promocja@izbamleka.pl lub wyślę pocztą na adres: Polska Izba Mleka ul. Mickiewicza 7 lok. 23 15-213 Białystok.