KEFIR NAPÓJ DŁUGOWIECZNOŚCI

Kefir należy do najstarszych napojów fermentowanych na świecie. Znany od 3000 tysięcy lat, powstał w krainie długowieczności, na Kaukazie. Do jego produkcji wykorzystywano mleko krowie lub kozie, które wlewano do skórzanych worków lub dębowych beczek. Jednakże prawdziwą popularność, zwłaszcza w Europie uzyskał w XX wieku, kiedy upowszechniono metodę hodowli grzybków kefirowych, która po modyfikacji, wykorzystywana jest także w dzisiejszej produkcji. Powstanie kefiru trwa 24-36 godzin i odbywa się w temperaturze 18-20 stopni C.

Właściwości odżywcze kefiru

Kefir posiada bogate właściwości odżywcze i lecznicze. Bierze udział w rozkładzie laktozy – cukru mlecznego do cukrów prostych i kwasu mlekowego, który reguluje wchłanianie wapnia i eliminuje w jelitach bakterie gnilne. W jego niepowtarzalnym składzie znajdziemy łatwo przyswajalny wapń, białko, witaminy z grupy B (B2, B12) oraz biotynę, które pozytywnie wpływają na stan naszego zdrowia. Kefir wspomaga także nasz układ trawienny, dzięki zawartości bakterii probiotycznych i enzymów. Wspomaga leczenie biegunek, m.in. po antybiotykoterapii oraz  obniża produkcję gazów w jelicie i  regeneruje jego śluzówkę.  Stosuje się go także w terapii migreny, alergii, dny moczanowej, chorobach reumatycznych, łuszczycy, egzemy, opryszczki, półpaśca, AIDS oraz chorobie nowotworowej. Dodatkowo zawartość witaminy B łagodzi zaburzenia snu, depresji, czy objawy zespołu nadpobudliwości u dzieci. Obniża on także poziom cholesterolu, zwłaszcza frakcji LDL, ciśnienie krwi oraz wspomaga pracę nerek, tarczycy, wątroby. Ponadto kefir korzystnie wpływa na włosy, wzmacniając ich strukturę, opóźniając siwiznę oraz zapobiega łupieżowi.

Kefir można wykorzystać jako świetną  bazę do koktajli owocowych dodatku do płatków zbożowych, czy jako zaczyn do naleśników, ciasta, chleba.

 

Kampania „Mamy kota na punkcie mleka” sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka