Jesień z mleczną ekipą

Lato odchodzi do przeszłości, ale gorące wspomnienia wakacji mogą świetnie ogrzać kiedy pojawi się złota jesień. W tym roku okres jesienny zawita do nas podwójnie: kalendarzowo i astronomicznie. Ciekawostką jest fakt, że nie zawsze obie daty pokrywają się w tym samym terminie. Jesień kalendarzowa ma stały punkt w terminarzu. W przypadku astronomicznej zależy to głównie od wędrówki  Słońca, które podróżuje przez tzw. punkt równonocy jesiennej. W tym roku odbędzie się to dokładnie o godzinie 3.54, 23 września 2019 r.  i jesienna pogoda będzie trwała do 21 grudnia.

Jak nie dać się deszczowej pogodzie? Polecamy sprawdzone sposoby czyli mleko, które równie znakomicie smakuje podgrzane z dodatkiem miodu i cynamonu. Ten pyszny napój wzmocni odporność dziecka i dorosłego dostarczając m.in. witamin z grupy B, A, D, E, K  minerałów jak: wapń, magnez, potas i cynk oraz super białko zwane laktoferyną. Pamiętajmy, że jadłospis zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym powinien być urozmaicony. Korzystajmy z darów jesieni jabłek, dyni i śliwek, które swoimi kolorami skuszą każdego niejadka do skosztowania wspaniałości stołu.

Nauczycielu! Jeżeli jesteś już w programie „Mamy kota na punkcie mleka” zaktualizuj liczbę uczniów. Wszystkich nauczycieli niebędących jeszcze w programie zachęcamy do dołączenia do bezpłatnej kampanii edukacyjnej skierowanej do klas I-III szkół podstawowych. Jak dołączyć do „Mamy kota na punkcie mleka”? Wystarczy wypełnić deklarację przystąpienia do programu, którą można znaleźć na stronie www.kochammleko.pl Następnie należy przesłać ją drogą elektroniczną na adres: promocja@izbamleka.pl lub wysłać Pocztą Polską na adres: Polska Izba Mleka, ul. Mickiewicza 7 lok. 23, 15-213 Białystok.

Każda klasa, która zdecyduje się na udział w projekcie otrzyma innowacyjne materiały promocyno-edukacyjne (do wyczerpania zapasów), bezcenną wiedzę o zdrowych nawykach żywieniowych, możliwość udziału w konkursach, możliwość odwiedzin kota Mleczysława i Mlecznej Kity oraz gadżety (do wyczerpania zapasów).

Materiał sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka.