Z mlekiem dookoła świata

Wakacje nadchodzą wielkimi krokami, co niewątpliwie cieszy zarówno tych najmłodszych, jak i tych trochę starszych. Podróże i wakacyjne wyjazdy to zdecydowanie jedna z najprzyjemniejszych stron tego okresu. Zapraszamy Was w naszą małą podróż w której poznacie mleczne ciekawostki z różnych stron świata.

  • USA – kraj, który składa się z części zwanych stanami, z których aż 28 posiada tak zwany oficjalny napój – w aż 21 z nich jest to mleko!
  • Indie – w tym azjatyckim państwie krowy dające mleko uznawane są za święte i nietykalne, gdyż dla hindusów stanowią ucieleśnienie Matki Ziemi. W związku z tym również produkowany przez nie biały napój także uznawany jest za święty.
  • Anglia – tutaj mleko również stanowi element kultury i tradycji. Kto nie słyszał o angielskiej Five o’clock, czyli obowiązkowej herbatce z dodatkiem mleka? Zwyczaj ten jest tak powszechny, że zamawiając herbatę w londyńskim barze lub kawiarni najczęściej otrzymamy ją właśnie w takiej formie, więc jeśli macie ochotę na czarną – należy to zaznaczyć przy zamówieniu.
  • Norwegia – jeśli pijąc mleko chcecie się poczuć luksusowo, na pewno możliwe jest to w Norwegii. Dlaczego? Ponieważ w jest to kraj, w którym mleko jest najdroższe w Europie! Kosztuje ono dwa razy więcej niż w Unii Europejskiej.
  • Liban – to egzotyczne państwo jest bardziej związane z mlekiem, niż można by przypuszczać. W języku zamieszkujących go plemion semickich Liban oznacza biel lub mleko, co jest nawiązaniem do śniegu, zalegającego w górach na terenie kraju.
  • Argentyna – zważywszy na fakt, że mieszkańcy Ameryki Łacińskiej wyznają zasadę, że nie odchodzi się od stołu bez deseru, w ich menu nie mogło zabraknąć słodkiego, mlecznego przysmaku. Jedną z takich propozycji jest dulce de leche – budyń karmelowy, który stanowi świetny dodatek do ciastek i ciasteczek.

A Wy? Co myślicie o takich kulinarnych (i nie tylko) podróżach?

Chcecie wiedzieć więcej ciekawostek na temat mleka i produktów mlecznych? Zapraszamy do odwiedzania strony internetowej kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, sfinansowanej z Funduszu Promocji Mleka i prowadzonej przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.