Dzień matematyki

Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Przez wielu nazywana jest wręcz królową. Królową Nauk. Matematyka nie jednego ucznia przyprawiła o ból głowy. Kto z nas nie spędził długich godzin nad tabliczką mnożenia, geometrią czy obliczaniem procentów? Matematyka oznacza często wiele nieprzespanych nocy: jedni nie mogą się oderwać od pasjonujących obliczeń, inni wysilają mózg, aby chociaż trochę z nich zrozumieć. Dlaczego akurat dzisiaj postanowiliśmy wspomnieć o matematyce, chociaż zazwyczaj interesują nas przede wszystkim sprawy związane z mlekiem?

Po pierwsze dlatego, że 12 marca obchodzimy Dzień Matematyki. Drugi powód jest taki, że aby odnosić sukcesy w tej skomplikowanej dziedzinie trzeba niejednokrotnie zmusić nas mózg do intensywnej pracy. A mleko jest napojem, który świetnie wpływa na jego pracę!

Wyniki badań pokazują, że osoby, których dieta bogata jest w mleko, wypadają lepiej w testach pamięciowych a także takich, które oceniają sprawność umysłową. Badani, którzy spożywali mleko i produkty mleczne codziennie (przynajmniej szklankę mleka), osiągali dużo lepsze wyniki niż ci, którzy nie robili tego wcale lub bardzo rzadko.

Zdaniem autorów badań, prawidłowość ta może oznaczać, że mleko i jego przetwory można zaliczyć do grupy produktów, które spowalniają spadek funkcji umysłowych. Co prawda stuprocentowe potwierdzenie tej teorii wymaga jeszcze trochę pracy, jednak i tak jest to dobra wiadomość dla wszystkich amatorów mleka.

Koncentracja i dobra pamięć to bardzo ważne sprawy, nie tylko podczas nauki do sprawdzianu z matematyki. Dobrze wiedzą o tym kot Mleczysław i Mleczna Kita – żadne z nich nigdy nie zapomniało o swojej codziennej porcji mleka!

Projekt „Mamy kota na punkcie mleka” prowadzony przez Polską Izbę Mleka we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka, sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka.