Infolinia – 690 855 100 (w dni robocze w godzinach 9-17)

Zalecenia, które dotyczą odpowiedniego żywienia dzieci są stale aktualizowane – może to wywołać pewne niepewności. Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego obecnie przykładamy coraz większą wagę do tego, co maluch spożywa.

Wiadomym jest, że dieta dorastającego dziecka powinna być uboga w cukry i sól, natomiast bogata w warzywa i owoce. A co z mlekiem? Organizm dziecka wciąż się rozwija, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje odpowiedniego żywienia. Istotne jest więc, uwzględnienie różnorodnych grup produktów spożywczych we właściwych proporcjach.

Różnorodność w diecie dziecka

Zgodnie z zaleceniami ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia „mleko i jego pochodne (maślanka, jogurt, kefir, ser twarogowy czy żółty) są nie tylko źródłem wapnia, lecz także dostarczają pełnowartościowego białka i witamin z grupy B”. Szczególnie wartościowe są produkty mleczne, takie jak jogurty czy kefiry, które poddane zostały wcześniej fermentacji i zawierają korzystne bakterie wspomagające mikroflorę przewodu pokarmowego. Wzmacnia to odporność oraz wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu pokarmowego

Po ukończeniu pierwszego roku życia, dzieci potrzebują nawet sześciokrotnie więcej niektórych składników odżywczych, takich jak witamina D, żelazo, wapń czy kwasy omega-3, w porównaniu do dorosłych. Nieprawidłowe żywienie w tym okresie życia może prowadzić do zaburzeń metabolicznych, które mogą skutkować rozwojem chorób dietozależnych w przyszłości.

Według danych z raportu przygotowanego przez Instytut Matki i Dziecka w 2016 r., aż 94% dzieci po pierwszym roku życia nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D, a u 42% stwierdza się niedobory wapnia.

Wiek a ilość mleka

Ilość mleka zalecana dla dziecka ewoluuje wraz z jego wiekiem. Zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, po pierwszym roku życia dziecka, zaleca się spożywanie około pół litra mleka dziennie. Preferowana zawartość tłuszczu to 2 proc. lub 3,2 proc. – UHT lub pasteryzowane, gwarantujące mikrobiologiczną czystość i wolność od wirusów oraz bakterii.

Dodatkowo, zalecane jest wprowadzenie co najmniej jednej porcji innych produktów mlecznych, takich jak jogurt, kefir czy twarożek. W diecie starszych dzieci można uwzględnić także napoje mleczne w postaci kakao, kawy zbożowej czy mleka smakowego. Dodatkowe porcje nabiału można dostarczać również poprzez dania takie jak budyń, kasza manna, koktajle owocowe czy galaretka mleczna.

Warto podkreślić, że jeśli dziecko jest zdrowe, lubi mleko i chętnie je pije, nie ma potrzeby go mu zabraniać. Jednak warto monitorować, czy dieta malucha jest zrównoważona, zawierając również warzywa, owoce i białko.