Mleczne śniadanie z Kotem Mleczysławem

Moda na zdrową żywność, wciąż trwa i rozwija się. Coraz bardziej jesteśmy świadomi jakości produktów spożywczych i wybieramy te z określoną wartością odżywczą, które wzmacniają nasz organizm. W ten sposób sięgamy po artykuły spożywcze należące do tzw. żywności funkcjonalnej, która wykazuje działanie prozdrowotne. Szczególne miejsce wśród tego typu produktów zajmuje mleko i jego przetwory wywierające pozytywny wpływ na zdrowie. Środowisko naukowe wielokrotnie dowiodło, iż spożywanie nabiału pomaga m.in. utrzymać prawidłową masę ciała, zmniejszyć ryzyko osteoporozy, udaru mózgu, nowotworów oraz prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi.

Nie każdy wie i z tym się zgadza, iż produkty mleczne bogate w pełnowartościowe  białko zapewniają  prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Białko wchodzi w skład wielu hormonów, przeciwciał i enzymów, dostarcza energii, a także wzmacnia układ odpornościowy i chroni go przed infekcjami. Pomaga ono również  usuwać toksyny z organizmu.

29 listopada 2018 r. o godzinie 11:00 w Hotelu Wileńskim,  przy ul. Ryszarda Knosały 5 w Olsztynie, odbyła się konferencja prasowa programu „Mamy kota na punkcie mleka”. Prelegentami konferencji byli dietetyk Agnieszka Anchimiuk, która poruszyła kwestie „Co powinniśmy wiedzieć o mleku”. Oprócz omówienia magicznych właściwości mleka, przedstawione zostały cele kampanii „Mamy kota na punkcie mleka”, tj. edukacja, promocja spożycia i wykreowanie mody na picie mleka. Ponadto zaprezentowano w skrócie działania programu oraz dotychczasowe osiągnięcia. Przedstawione zostały również korzyści z dołączenia do kampanii i czynnego w niej uczestnictwa.

W programie zarejestrowanych jest już ponad 300 szkół, w tym 23 000 dzieci z całej Polski. Każda z placówek otrzymała pakiety edukacyjne, dzięki którym mogły przeprowadzić zajęcia informacyjne na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Jak wiemy, dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę.

Kampania jest sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka i realizowana przez Polską Izbę Mleka przy współpracy Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.