Kolorowa zabawa na talerzu, a nawyki żywieniowe

Każdy z nas słyszał o nawykach żywieniowych, ale czy je stosuje w swojej codziennej diecie?  Na czym polegają zasady zdrowego odżywiania? To niekończące się powtarzanie określonych czynności zgodnie z przyjętym wzorcem, które w wyniku determinacji stają się częścią nas samych. Niewątpliwie zaliczamy do nich sposób żywienia, kształtowany od najmłodszych lat. Pierwszymi nauczycielami w kwestii postaw prozdrowotnych są rodzice. Przyjęty przez nich styl życia dziedziczą dzieci. Jeżeli w środowisku rodzinnym panuje przyzwolenie na spożywanie produktów z dużą zawartością cukru i soli, żywności typu fast – food, nie ma się co dziwić rosnącej epidemii nadwagi i otyłości wśród najmłodszego pokolenia. A zaczyna się tak niewinnie. Brak regularności posiłków, pomijanie śniadania, które aby było pełnowartościowym posiłkiem powinno zawierać białka, tłuszcze, węglowodany, prowadzi coraz częściej do wystąpienia chorób wynikających z nieprawidłowego odżywiania oraz braku aktywności fizycznej. Dlatego, tak ważne jest spożywanie regularnych posiłków oraz aktywność fizyczna. Ale co zrobić jak nasz maluch nie chce jeść? Spróbujmy zabawy, oto kilka inspiracji na taki zdrowy i wesoły posiłek, pomysłów jest wiele, tak naprawdę ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia.

Wystarczy na kromkę pieczywa położyć plasterek okrągłego żółtego sera, z drugiego plasterka wycinamy kształt uszu i już mamy głowę zajączka. Na środek sera kładziemy dwa plasterki rzodkiewki, na to ze szczypiorku nosek i wąsy oraz dwa kawałeczki jako oczy. Pod noskiem jeszcze dwa wycięte ząbki rzodkiewki i zajączek gotowy.

Pomysł na kotka jest również bardzo prosty, wystarczy okrągły plaster żółtego sera, na środku wycięty kwadracik z ogórka, do tego listki rukoli jako wąsy, zaś dwa plasterki marchewki jako oczy i dwa trójkąciki z żółtego sera w roli uszu. Do tego można dodać uśmieszek z połowy plasterka marchewki.

Przyrządzając takie kanapki dajemy dziecku nie tylko smaczny, ale także zdrowy posiłek. Żółty ser jest  bowiem źródłem białka, zawiera  też witaminę D i A oraz łatwo przyswajalny wapń. Możemy w nim znaleźć szereg witamin z grupy B. Wszystko to pozytywnie wpływa na organizm i jest wyjątkowo ważne, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. Spożycie żółtego sera poprawia nastrój, gdyż produkt ten zawiera tryptofan wspierający wydzielanie w organizmie tzw. hormonu szczęścia czyli serotoniny.

Do takich kreatywnych kanapek dodajmy szklankę mleka – cenne źródło wielu składników mineralnych, takich jak: fosfor, magnes i potas. Jesteśmy wtedy pewni, że dziecko zjadło zdrowo, a posiłek skojarzy mu się z dobrą zabawą.

Więcej informacji ze świata mleka i przetworów mlecznych  można uzyskać wchodząc na stronę www.kochammleko.pl lub odwiedzając Facebooka programu www.facebook.com/mamykotanapunkciemleka/. Po wypełnieniu i przesłaniu deklaracji przystąpienia do projektu, każdy nauczyciel otrzymuję wstęp do specjalnej aplikacji, stanowiącej także źródło aktualnych informacji o projekcie.