Walory picia mleka

Mleko stanowi niezbędny składnik codziennej diety zarówno u dzieci, jak i u dorosłych, gdyż stymuluje ono prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. Mleko bogate jest w białko, wapń, fosfor, potas, magnez, cynk, miedź, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo nabiał jest doskonałym źródłem niezbędnych kwasów tłuszczowych.

Witamina A wpływa na prawidłowe widzenie, a jej niedobór powoduje tzw. kurzą ślepotę. Odpowiedni poziom witaminy D powoduje, że układ krążenia funkcjonuje prawidłowo. Witamina E nazywana jest witaminą młodości, gdyż wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Zaś witamina K odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu wapnia w organizmie oraz bierze udział w krzepliwości krwi.

Przetwory mleczne tj. sery, kefiry, jogurty w swoim składzie zawierają probiotyki, czyli żywe kultury bakterii, które zapobiegają powstawaniu licznych chorób oraz łagodzą ich objawy. Picie mleka zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę. Ponadto mleko sprzyja odchudzaniu. Naukowcy z Uniwersytetu Ben-Guriona w Beer-Sheva stwierdzili, że osoby, które w swojej diecie spożywają mleko szybciej osiągają spadek masy ciała. Ponadto stwierdzono, że spożywanie produktów mlecznych powoduje lepszą pracę mózgu. Dzieci konsumujące nabiał mają lepsze wyniki z testów umysłowych w porównaniu z dziećmi, które wykluczyły z diety produkty mleczne.