Dzisiaj produkt mleczny
wybierasz TY

Przedsiębiorstwa mleczarskie wprowadzają coraz bardziej urozmaiconą gamę produktów wzbogacając swoją ofertę o nowości. Obecnie istnieje wiele różnego rodzaju przetworów mleczarskich. Z mleka przetwarzane i produkowane są sery, jogurty, maślanki, kefiry, twarożki, masło i wiele innych produktów. Każdy produkt posiada jednak inny skład więc ma inne właściwości.

 

Ser żółty to znakomite źródło wapnia. Jeden plasterek dostarcza 160-200 mg tego cennego pierwiastka. Dzięki witaminom A, D, E, K i witaminom z grupy B oraz minerałom takim jak: wapń, magnez, żelazo, fosfor, cynk, miedź, chrom, potas, sód oraz wysokiej zawartości białka organizm jest w stanie budować naturalną odporność przed wirusami i bakteriami. Co więcej, zawarty w serze sprzężony kwas linolowy CLA ochroni nas przed miażdżycą i nowotworami.

 

Maślanka należy do najmniej kalorycznych przetworów mlecznych i jest produktem lekkostrawnym. W jej składzie znajduje się ok. 0,6% kwasu mlekowego, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego, a dzięki temu ułatwia i reguluje trawienie. Obecność kwasu mlekowego sprzyja rozwojowi dobroczynnych bakterii jelitowych, co przekłada się na ochronę przed infekcjami, poprawę pracy jelit, uregulowanie rytmu wypróżnień, lepsze odżywienie komórek nabłonka jelita i mniejsze ryzyko nowotworów jelita grubego. Obecność bakterii fermentacji mlekowej powoduje, że maślanka to produkt pomocny w regulowaniu równowagi flory jelitowej.

 

Kefir to doskonałe źródło składników odżywczych i probiotyków. Wartość energetyczna w 175 ml kefiru to niecałe 100 kcal i aż 6 g białka. Bakterie zawarte w kefirze są w stanie złagodzić dolegliwości zespołu jelita drażliwego i wrzodów. Ten mleczny napój warto stosować nie tylko w czasie leczenia dolegliwości trawiennych, ale także w ramach profilaktyki rozwoju groźnych chorób.

 

Jogurt naturalny jest bogaty w wartości odżywcze i jednocześnie jest produktem niskokalorycznym. Znany jest z wysokiej zawartości wapnia. Ponadto zawiera fosfor oraz witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz zachowania zdrowia i urody. Jogurt naturalny zalecany jest podczas kuracji antybiotykowej, gdyż zawiera żywe kultury bakterii. Pozytywnie wpływa na układ trawienny, zalecany jest podczas odchudzania, ponieważ hamuje apetyt.

 

Twarożek to inaczej biały ser, który jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka. Zawiera aminokwasy, których nasz organizm nie potrafi wytarzać. Ten mleczny produkt poprawia przemianę materii, a do tego łagodzi stany mdłości wywołane zatruciem pokarmowym. Spożywanie jego polecane jest osobom cierpiącym na chorobę wrzodową oraz osobom z nadkwasotą żołądka.